„Odfrankowanie” kredytu

Sąd Najwyższy (I CSK 4579/22) nie przyjmuje do rozpoznania skargi kasacyjnej Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu od wyroku Sąd Okręgowego w Olsztynie IX Ca 152/22, w którym Sąd dokonał tzw. „odfrankowania” kredytu.
Pomimo kilkuletniego już prowadzenia spraw dot. klauzul abuzywnych w umowach kredytów waloryzowanych do waluty wymiennej to pierwsza sprawa prowadzona przez Kancelaria Radców Prawnych Ignatowscy.pl, która znalazła swoje ostateczne rozstrzygnięcie w Sądzie Najwyższym.
Pozwolę sobie na zacytowanie SSN Kamila Zaradkiewicza.
„Z kolei wskazanie różnych stanowisk prezentowanych w orzecznictwie Sądu Najwyższego nie stanowi o istnieniu rozbieżności, które uzasadniają przyjęcie skargi do rozpoznania, bowiem nie jest bezpośrednia funkcją instytucji skargi kasacyjnej doprowadzenie do eliminacji ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego, lecz w sprawach prowadzonych przez sądy powszechne. Skarga kasacyjna nie służy bowiem ujednoliceniu praktyki orzeczniczej i wykładni dokonywanej przez Sąd Najwyższy, lecz wyjaśnieniu kierunku wykładni w orzecznictwie sądów powszechnych, co wynika z roli i ustrojowej pozycji Sądu Najwyższego oraz instrumentów, jakimi w tym zakresie dysponuje. Natomiast ewentualne rozbieżności w orzecznictwie samego Sądu Najwyższego nie tylko nie mogą stanowić podstawy uznania zasadności zarzutów skargi kasacyjnej, ale wręcz przeciwnie potwierdzają istnienie ram dopuszczalnej wykładni prawa przez sądy, o ile stanowisko Sądu Najwyższego nie znalazło jednoznacznego wyrazu w uchwale mającej moc zasady prawnej (w szczególności pełnego składu SN lub Izby), która jakkolwiek wiąże składy SN, to jednak niewątpliwie oddziałuje również na ocenę prawidłowości orzecznictwa innych sądów, nad którymi SN sprawuje nadzór orzeczniczy”.
Dalsza treść uzasadnienie pozwala na przyjęcie, że Sąd Najwyższy nie opowie się (definitywnie), czy to po stronie nieważności umów waloryzowanych do CHF, czy ich tzw. ofrankowywaniem pozostawiając ocenę, czy „czy umowa może dalej obowiązywać bez takiego warunku”, sądom powszechnym.